BABSKÉ RADY

Všichni jsme Boží tvorové, ale....

Znáte to, mravenčí promenáda a následná kolonizace chalupy zdánlivě neškodnou a neviditelnou spárou ve zdi, komáří komando nebo nejzvědavější a nejhlasitější moucha pod sluncem, které Vás nenechají spát... a tak bych asi mohla ve výčtu pokračovat ještě chvíli. Když se k tomu ještě připočítá nechuť používat čistě chemické přípravky nebo jste dokonce zažili alergickou reakci na ně, pak by Vás mohly zaujmout přírodní recepty, které mne nadchly na stránkách www.dobrazona.cz: https://www.dobrazona.cz/vyroba-prirodnich-repelentu-na-domaci-skudce

A já připojuju jeden zaručený na klíšťata:

Na přípravu rozmarýnová tinktury proti klíšťatům potřebujete 1 sáček rozmarýnu, který koupíte v obchodě, jako přísadu do jídla, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa. Do hrnce nalijte vodu a přived'te ji do varu. Potom odstavte a vysypte do vody rozmarýn a nechte pořádně vylouhovat. Rozmarýn může být ve vodě až do vychladnutí odvaru. Potom scedíme rozmarýn a přidáme lžíci vinného octa. Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží se do chladničky. Před každým výletem do přírody si nasprejujeme tělo, hlavně nohy od kolen dolů a nasprejujeme si také obuv!

Kdo holduje homeopatii, může zvážit také homeopatickou profylaxi (já vím, sporné téma...:-). Mám s ní dobré zkušenosti, že nějak funguje, potvrzují i majitelé čtvernohých miláčků, o něž opadl zájem klíšťat.


Jak přelstít zkracující se dny a nedostatek slunečních paprsků?

Vitamín D3 nejen reguluje hladinu vápníku v našem organizmu, ale také ovlivňuje pozitivně obranyschopnost a imunitní systém, činnost mozku, buněčné zdraví, kardiovaskulární systém, funkci svalů a má protizánětlivé účinky. Nedostatek vitamínu D3 je běžný u obyvatel žijících dál od rovníku, kde se projevuje nedostatek slunečního svitu zejména v zimním období, vliv může mít určitý způsob stravování (jako hlavní zdroj se uvádí mastné rybí maso a vejce) a také se nedostatek projevuje při určitých zdravotních potížích. Nové výzkumy naznačují, že denní příjem 2000 jednotek zajišťuje optimální účinek a krevní hodnoty v organizmu.

K předávkování vitamínem D3 došlo až u osob, které dlouhodobě přijímaly 100000 jednotek denně. Při denním příjmu 2000 jednotek (např. 3-4 týdny až zimní období s nedostatkem slunečního záření) předávkování nehrozí. Doporučená denní dávka se pohybuje od jednoho do čtyř tisíc jednotek.

Doporučuju vitamín v kapkách pro děti, dospělí a starší děti ho mohou brát v kapslích.

Prodává se "čistý" na internetu, občas i v kamenných obchodech, v kapkách na Amazonu a v homeopatické lékárně www.helios.co.uk. (levněji vyjde na Amazonu).


Ach ty bradavice...

V poslední době se celkem často setkávám s problémem, který se jmenuje bradavice. Nejčastěji na chodidlech, ale i na rukou nebo jinde na děle. Někdo radí bradavici uřknout, vnitřně ji odmítnout, ale to neumí každý. Pro mnohé může být přijatelnější řešení obklad přikládaný alespoň na noc na bradavici z plátku česneku naloženém v octu. Česnek vytahuje kořínky, ty na povrhu vytvoří stroupek a ten po pár dnech odpadne. Úskalí tohoto přístupu tkví v systematickém přístupu a je potřeba vytrvat, i když první stroupek odpadne, obvykle vylezou další kořínky. Když se přestane předčasně, kůže vypadá čistě, ale po pár týdnech se bradavice zase začne tvořit. Jako homeopatka doporučuju podpořit organizmus homeopatickými přípravky: Antimonium Crudum 5ch, ráno a večer (nebo minimálně jednou denně 1 kuličku vycucat, k tomu 1-2x týdně přidat Thuju 15ch. Podle mé zkušenosti bradavice mizí během 2 až 3 týdnů.


Bodnutí včelou

Pokud Vás nebo Vaše dítě bodne včela, je to obvykle velmi nepříjemné a bolestivé, horký červený otok bolestivý na dotek. Úlevu Vám může přinést obklad z octa a cibule, který je pro nejlepší účinek vhodné přiložit co nejdříve. Ještě předtím je nutné místo zkontrolovat, zda tam ještě nenajdete žihadlo a případně ho odstranit.

Doporučuju mít na letních cestách s sebou po ruce homeopatický přípravek Apis Mellifica, volně prodejný v lékárnách do potence 30ch. Lze cucat kuličky nebo rozpustit pár kuliček ve sklenici nebo láhvi s vodou (ideálně zakoupit malé 0,5l balení) a popíjet. Zpočátku často a postupně intervaly prodlužovat.


Květen je mimo jiné čas bezových květů! 

Vyrobit si můžete například výbornou domácí šťávu.

V homeopatii používaný Sambucus Nigra (ocení například maminky miminek a batolat, které kvůli ucpanému a plnému nosu nemůžou dobře sát mateřské mléko) může potěšit i naše chuťové kanálky!

Recept na bezovou šťávu:

20 květů

2 citróny, ideálně v bio kvalitě

2 kg cukru

2 l převařené vody

80 g kyseliny citrónové

Květy necháme minimálně 24 hodin namáčet s oloupanými a rozkrájenými citróny a kyselinou citrónovou ve vodě. Přes látku pak (už krásně vonící) šťávu scedíme, zahříváme s cukrem a přivedeme až těsně před var. Sesbíráme pěnu. Hustou šťávou plníme dobře vymyté láhve, vypláchnuté (včetně víčka) alkoholem.


Cibule

Výborná nejen v kuchyni, ale šťáva, kterou pustí, smíchá-li se s cukrem nebo medem, tiší kašel, homeopatická Allium Cepa dobře pomáhá zejména na alergické projevy rýmy s vodnatým, dráždivým výtokem z nosu a pálením očí a kýcháním.

Slávu cibule potvrzuje i historicky její používání v době chřipkových a jiných epidemií (např. morových, kdy se používala i spolu s česnekem). Stačí rozmístit v domě talíře s oloupanou cibulí, dát si je v kanceláři do své blízkosti (pokud je to možné:-)) nebo oloupané a rozkrájené, popřípadě propíchané vidličkou umístit do blízkosti nemocného. Nezříkdkakdy bývá ráno černá.