"Něco na mě leze?"

10.11.2021

Pro podzimní a zimní měsíce, kdy se častěji objevují (běžná) nachlazení, virózy, rýmy a podobné neduhy, bych se chtěla soustředit na chvíli, kdy se rozhoduje, zda nemoc propukne, a ráda bych zmínila různé postupy, jak nemoc zkrotit, aby nevypukla (anebo měla jen mírné projevy a kratší průběh). Protože když se zatahá za správnou nitku v (ještě) správnou chvíli, člověk může nemoc poměrně snadno překonat, lépe řečeno nenechat ji rozvinout. A imunitní systém z takové lekce může vyjít posílený o novou zkušenost.

Vše, co uvádím, máme doma vyzkoušeno, takže nekupujete zajíce v pytli. Záleží na každém, čemu dává přednost, co je mu bližší.

Na okně pěstujeme rýmovník, nenáročnou rostlinu, která voní už z dálky. Je možno z ní připravit čaj nebo prostě žvýkat její listy nebo je promnout mezi prsty a vdechovat jejich vůni. Pomáhá (mimo jiné) při bolestech v krku a při rýmě. Máme vyzkoušeno, že horký nápoj dokáže nachlazení zastavit nebo hodně zkrátit.

U voňavých pomocníků ještě zůstanu. Mám na mysli esenciální oleje a zejména ty v terapeutické kvalitě. Krom toho, že do difuzéru nebo aromalapy použijete pár kapek vhodného esenciálního oleje nebo směsi, můžete si vykloktat vodou s kapkou (či dvěma) Hřebíčku. Doporučuju opatrnost, je opravdu velmi silný. Dále používáme (i jako prevenci) směs On Guard od Doterry nebo Bodyguard či Protect od české firmy BeWit.

Homeopatickou lékárničku mám celkem vybavenou různými homeopatiky, které se dají na rýmu a nachlazení využít, nyní se zmíním o těch, které mám opakovaně vyzkoušené na vlastní kůži, popřípadě na kůži rodinných příslušníků:-). Celkem často někdo potřebuje na počátku onemocnění Dulcamaru, její etiologie je vlhké chladno, což celkem výstižně popisuje změnu počasí v tomto období. Zároveň sem patří situace, kdy se člověk zpotí a pak "ofoukne" ve zpoceném oblečení na chladném vzduchu. Pokud je někdo extrémně citlivý na klimatizaci a její chladné vzdušné proudy nebo se snadno nachladí "od nohou", spíš bych se přikláněla k homeopatiku Nux Vomica. Suchý chladný vítr pak přináší myšlenku na Aconitum. (Kdybych tento článek psala v létě, pak na prvním místě by asi bylo homeopatikum Bellis Perenis, které může dobře zafungovat, když dojde k prudkému ochlazení přehrátého organizmu.)

Nebráním se ani polykomponentům od Boironu, které jsou (doufám, že ještě:-)) volně prodejné v lékárnách. Na počátku nachlazení při škrábání v krku často zabere Homeovox (když primární je škrábání v krku) a Homeogene (v případě, kdy má člověk pocit "knedlíku" v krku).

Pro přívržence Schüsslerových solí je v těchto případech k dispozici tkáňová sůl č.8 Natrum Chloratum, ze které si můžete připravit horký nápoj pro zastavení rýmy v jejím zárodku. Na akutní záněty, první stadium virózy, je primárně určena sůl č.3 Ferrum Phosphoricum.

S přáním, abyste nic z výše uvedeného nemuseli použít, tento příspěvek ukončím:-)

Buďme zdraví!