Óda na měsíček

22.10.2019

Už se nemůžu dočkat, až se nám zahrada "rozsvítí" květy měsíčku a já je začnu sbírat a sušit. A budou mi po měsíčku vonět prsty. A zase ho budu blahořečit. Moje oblíbená bylina a oblíbené homeopatikum. 

Léčivé účinky měsíčku lékařského

Používání měsíčku lékařského v léčitelství má dlouhou tradici, znali ho už Římané a Egypťané. Může se používat jak preventivně, tak pro léčení akutních stavů. Je vhodný pro vnitřní i vnější užívání, ve formě čaje, tinktury, mastí a olejů a vyrábí se z něj i homeopatikum Calendula officinalis.

Pití měsíčkového čaje (který je mimochodem lahodný) působí blahodárně na trávení, může pomoci při problémech s tlustým střevem, se žlučníkem a játry. O čaji se uvádí, že čistí krev, je účinný proti zánětům a napomáhá hojení.

Ženy, které se trápí silnou a bolestivou menstruací, také mohou využít léčivé síly měsíčku. Měsíček je obecně účinný proti křečím, podporuje krevní oběh, může působit na snížení vysokého krevního tlaku. Některé zdroje měsíček uvádějí jako prevenci před vznikem nádorů, zejména dělohy, prsou a trávicího traktu.

Měsíček má hojivé, adstringentní a antiseptické účinky, prospěšný je pro pokožku hned z několika důvodů: má zklidňující účinek, urychluje hojení ran, odřenin a pořezání, včetně hnisajících, doporučuje se pro ošetření jizev, a to i starších nebo keloidních. Je rovněž účinný při celulitidě a striích. Léčivý vliv na pokožku se projeví také při omrznutí, popálení, při ekzému, plísních nebo hemoroidech. V těchto případech můžete kombinovat homeopatii a vnější použití podle konkrétní situace.

ps. Když odoláte a nesesbíráte všechny květy, dočkáte se semen, která jsou malými uměleckými díly přírody. Ale to hlavní je, že můžete na jaře zase sázet!